37 Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę16 i 17 czerwiec 2018r.

37. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę16 i 17.06. 2018r.
Stowarzyszenie ,,Apostolstwo Trzeźwości” im. św. M. M. Kolbego w Zgorzelcu zgodnie z planem działalności włączyło się do powiększania wiedzy w propagowaniu trzeźwości w swoich środowiskach i dzielenia się doświadczeniami z innymi działaczami trzeźwościowymi naszego kraju. W Legnicy dołączyli do nas przedstawiciele apostolstwa trzeźwości z Legnicy i Świdnicy z Ks. Sławomirem Calikiem – Diecezjalnym Duszpasterzem Trzeźwości Świdnicy. Przed przyjazdem do Częstochowy odwiedziliśmy sanktuarium O. Pio na Górce Przeprośnej. Następnie dojechaliśmy busem do Częstochowy na miejsce noclegowe, spożyliśmy wspólny posiłek i włączyliśmy się do przygotowanego programu.
W sobotę 16 czerwca br. rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. Przewodniczył jej Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Na Jasną Górę przybyli apostołowie trzeźwości z całego kraju wraz ze swymi duszpasterzami. O godzinie 17.00 rozpoczęło się spotkanie w sali Jana Pawła II. Poprowadził je O. Jan Seremak, Michalita z Miejsca Piastowego wraz z zespołem wokalno-muzycznym „Gloria”. Wystąpiły także dzieci należące do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. Modlitwa, wspólny śpiew, prezentacja wspólnot, a także ruchu „Ku trzeźwości Narodu” oraz wykłady p. Mariana Romaniuka i p. Rafała Porzezińskiego wypełniły czas spotkania w sali Jana Pawła II. Po Apelu Jasnogórskim, który poprowadził Bp Tadeusz Bronakowski, uczestnicy Pielgrzymki wzięli udział we Mszy św. w Jasnogórskiej Bazylice. Na zakończenie Mszy św. Bp Bronakowski wręczył statuetki św. Jana Chrzciciela zasłużonym dla trzeźwości osobom: P. Janowi Czyżowi, Agnieszce i Rafałowi Porzezińskim i P. Agnieszce Muzyk. Pierwszy dzień Pielgrzymki zakończyło czuwanie modlitewne w intencji trzeźwości rodzin przed Najświętszym Sakramentem. Trwało ono do północy, a prowadziła je Krucjata Wyzwolenia Człowieka z Dębicy pod kierunkiem s. Justyny Papież.W niedzielę 17 czerwca o 730 odbyła się Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości.
O godz. 930. ks. Bp Tadeusz Bronakowski sprawował Mszę św. i wygłosił homilię na temat szkodliwości nadużywania alkoholu i potrzeby wprowadzania szerszej abstynencji w naszym kraju. Na zakończenie Mszy św. nastąpiło przekazanie sztandaru Archidiecezji Warszawskiej dla Archidiecezji Wrocławskiej. Sztandar przejęli reprezentanci diecezji Legnickiej, Świdnickiej i Wrocławskiej. Leonarda Kochanowska