Prostowanie ścieżek

…dla Niego prostujcie ścieżki!

Słowa ewangelii przeznaczonej na drugą niedzielę adwentu, jakie dziś usłyszeliśmy podczas comiesięcznej Mszy świętej w Kościele Parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu na „Osiedlu Kwiatowym, która sprawowana była w intencji uwolnienia od wszelkich uzależnień, zapraszają nas wszystkich do zatrzymania się i pokornego spojrzenia „w głąb siebie, przyjrzenia się swoim słabościom, które tak często są powodem „upadku.

Prostować własne ścieżki to nic innego jak pokonywać zwykłe ludzkie słabości, nie szukać ich u bliźnich nawet tych najbliżej nas tych, których tak bardzo kochamy, chociaż to najłatwiej, ale po prostu zacząć od siebie samego.Zachowania takie są szczególnie bliskie dla osób uzależnionych i członków ich rodzin zwanych osobami współuzależnionymi. Niech wezwanie św. Jana Chrzciciela do prostowania ścieżek będzie dla nas zachęta do odwrócenia się od naszych grzechów i wyznania ich w sakramencie pokuty.

Jeden z kroków wspólnoty AA mówi o tym: „Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów i jest to warunek konieczny do postępu zdrowienia i radzenia sobie z chorobą uzależnienia.

Mądrość i doświadczenie ludzi zdrowiejących mówi, iż nic nie zrobimy bez Pomocy Pana Boga, dlatego szczególnie bliska i ważna dla nas stała się modlitwa, jaką zaproponował i poprowadził na zakończenie Mszy św. nasz opiekun duchowy ks. Józef Hupa a oto jej treść:

Modlitwa o uzdrowienie z nałogów:

Jeżeli doświadczyłeś/aś uzależnienia wzbudź w swoim wnętrzu szczerą intencję uzdrowienia:

Przychodzę do Ciebie, Duchu święty, po ratunek. Wyzwól mnie z uzależnień, w które się uwikłałem. Chcę je na zawsze odrzucić od siebie i nigdy do nich nie wracać. Wiesz, że własnymi siłami nie mogę zerwać z nimi. Oczyść moje ciało i duszę. Wzmocnij moją słabą wolę. Uwolnij od skutków, które te uzależnienia spowodowały. Napełnij mnie odwagą pójścia pod prąd obiegowym opiniom. Umocnij we mnie pragnienie życia w wewnętrznej wolności. Pomóż pokonywać Twoją mocą napięcia ciała i niewłaściwe pragnienia. Napełniaj mnie Bożym Słowem przez czytanie Pisma św. i płynącą z Eucharystii Bożą miłością, której mi stale brakuje. Kształtuj moje wnętrze i naucz mnie stawiać sobie wymagania.
Wierzę, że z Twoją pomocą stanę się człowiekiem nie tylko wolnym, ale i oddanym do Twojej dyspozycji. Pomóż mi jednak zachować stałą czujność, aby nie ulegać pokusom. Amen.

W liturgię Mszy św. poprzez czytanie słowa Bożego, śpiew Psalmu i Modlitwę Wiernych, aktywnie włączyli się ci, którym problem uwolnienia od choroby alkoholowej jest szczególnie bliski, czy to przez własne zmaganie się z tą chorobą, czy też przez chęć pomocy komuś bliskiemu, kto jeszcze nie dostrzegł tego, że można żyć inaczej i że warto żyć inaczej.

Po Mszy św. jak zawsze spotkaliśmy się w kawiarence parafialnej w gronie członków Bolesławieckiego Apostolatu Trzeźwości i Pomocy Rodzinie by z wyciągniętą pomocną dłonią służyć tym, którzy potrzebują pomocy dla siebie lub dla drugiego człowieka.