Archiwa kategorii: Świadectwa

Pielgrzymka „Trzeźwość Narodu”

W dniach 2-4 września 2016 roku udaliśmy się w pielgrzymkę ! Organizatorzy z Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie z Lubania nadały myśl przewodnią tej pielgrzymce „ Trzeźwość Narodu” Przyznam, że w ostatnich godzinach  przed wyjazdem wkradł się w nasze szeregi niepokój i stres. Spowodowany był dlatego, że koszt pielgrzymki był minimalny a w ostatniej chwili z przyczyn osobistych zrezygnowało sześć osób. I determinacja – jedziemy czy odwołujemy wyjazd?  Wygrał żywioł – jedziemy!

Szlak pielgrzymowania:

Czytaj dalej

XVII spotkania dla członków rodzin dotkniętych problemem alkoholowym

W dniach  20-23.05.2016 odbyły się w Krzeszowie  XVII spotkania dla członków rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Motto spotkań „Zło kwitnie gdy ludzie nic nie robią.”

krzeszów W tym roku uczestniczyło w nich blisko 50 osób , spora z nich część była po raz pierwszy. Organizatorzy zadbali by każdy mógł w spotkaniach znaleźć coś dla siebie. O naszą sferę religijną zadbał ksiądz Bronisław, nasz kochany duszpasterz, a o stronę duchową organizatorzy mityngów.

szereg

Czytaj dalej

Postrzeganie rzeczywistości

Sprawozdanie z warsztatów terapeutyczno – rekolekcyjnych w Lwówku Śląskim     

Rekolekcje w Lwówku  Śląskim pt. ,,Abstynencja dzieci wspólną troską” odbyły się w dniach 09-11.10.2015 r. w Caritasie Diecezji Legnickiej. W rekolekcjach wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Apostolstwa Trzeźwości im. Św. M. M. Kolbego w Zgorzelcu. Organizatorem  tych warsztatów i prowadzącą była Pani Leonarda Kochanowska  a opiekę duchową sprawował ks. Marcin Konieczny – wikary parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu i jednocześnie opiekun ww. grupy. Pierwszego dnia po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu się w ośrodku Caritasu udaliśmy się na kolację. Po kolacji odbyła się Droga Krzyżowa, która wprowadziła nas w warsztaty, a następnie braliśmy udział w Eucharystii podczas, której ks. Marcin wygłosił konferencję na temat umiejętności w okazywaniu szacunku do wszystkich, a szczególnie  tych zagubionych, małoletnich i zepchniętych na margines. Czytaj dalej

Upadek w kierunku krzyża

04 września 2015r.

Moje doświadczenie, siła i nadzieja…

Dziś jest dla mnie dzień szczególny, to dzień mojej 24-tej rocznicy abstynencji i zdrowienia, to rocznica odzyskania wolności od koszmaru picia alkoholu, ale również i wolności od nikotyny.
Mam 67 lat, pochodzę z katolickiej, robotniczej rodziny i wiarę wyssałem z przysłowiowym „mlekiem matki”. Dzieciństwo, choć skromne, ale przepełnione miłością rodziców, poparte szczególnym przykładem, w praktykowaniu wiary, jaki otrzymałem od mamy i dziadka Antoniego wspominam z niemałym wzruszeniem.
Z radością wspominam lata mojego zaangażowania w liturgiczną służbę ołtarza. Później studia na Politechnice Wrocławskiej, dyplom magistra inżyniera, małżeństwo, dzieci i pomimo tego wszystkiego, co wyżej …………………. choroba uzależnienia od alkoholu.
Praktykowanie wiary zeszło na plan dalszy, wiarę zacząłem wykorzystywać dla osiągnięcia jakichś celów bieżących, najczęściej dla uspokojenia domowej atmosfery.
Dziś dziękuję Panu Bogu za to, że obdarzył mnie tą łaską osiągnięcia „mojego dna” i silną wolą do jej przyjęcia, bo „Mój Bóg, Dobry Bóg, pozwolił żebym został alkoholikiem, On chce żebym zdrowiał i dawał świadectwo innym”. Czytaj dalej

Wdzięczny Bogu za dar Trzeźwości

Droga z ciemności do światła…

Moje pokaleczone dzieciństwo miało wielki wpływ na dalsze moje życie, na kształtowanie się mojej osobowości. Libacje alkoholowe ojca, awantury, ciągłe upokorzenie, wstyd, bicie,  ciągły strach i niepewność jutra to namiastka mojego piekła, którego doświadczałem w młodym wieku. Wskutek tego narodziła się złość i nienawiść do świata i ojca ciągle pijanego, do całej mojej pokaleczonej rodziny. Oparcia szukałem na ulicy, która uczyła mnie pychy i chamstwa, pogardy do wszystkiego i wszystkich, ulicy która na przeżywany prze ze mnie ból dała mi złote lekarstwo – Alkohol… Czytaj dalej