Archiwum miesiąca: grudzień 2014

PYTAMY Ks. Wiesława Kondratowicza, dyrektora Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości w Kowalewie

Od wielu lat pracuje Ksiądz z osobami uzależnionymi od alkoholu. Dlaczego zajął się Ksiądz tego typu duszpasterstwem?
Bo sam – jako młody ksiądz – miałem problem z alkoholem. Trafiłem do grupy Anonimowych Alkoholików w Poznaniu. Na początku mojego trzeźwienia spotkałem też sługę Bożego ks. prof. Franciszka Blachnickiego, który mnie właściwie ukierunkował na pomaganie innym, szczególnie księżom. To jest mój charyzmat. Tak go odczytuję i jestem za to wdzięczny Bogu.

Dowiedz się więcej

Kościół katolicki co roku, na początku sierpnia wzywa do abstynencji. Niektórzy księża mówią wprost: „wiem, co to alkoholizm, bo sam jestem alkoholikiem.
Choroba alkoholowa dotyka ludzi różnych zawodów, również księży. – Nie jest to żadną sensacją – mówi ks. Andrzej Kieliszek, terapeuta, który od lat pracuje z alkoholikami. – Sutanna czy święcenia kapłańskie nie chronią przed chorobami, w tym także przed chorobą alkoholową – zaznacza.

Odpoczywać i świętować….

Tradycyjnie już od prawie dwudziestu już lat, w trzecią niedzielę adwentu, pacjenci aktualnie odbywający terapię na Oddziale Leczenia Uzależnień Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu a także tzw. „absolwenci tego oddziału oraz trzeźwiejący alkoholicy ich rodziny i sympatycy ludzi zdrowiejących spotykają się by uczestniczyć we Mszy św. oraz złożyć sobie wzajemnie świąteczne życzenia Pogody Ducha i wytrwałości na drodze ku trzeźwości. Spotkania te odbywają się przy wydatnej pomocy Dyrekcji Szpitala oraz terapeutów i personelu medycznego Oddziału Leczenia Uzależnień.

Dowiedz się więcej

…dla Niego prostujcie ścieżki!

Słowa ewangelii przeznaczonej na drugą niedzielę adwentu, jakie dziś usłyszeliśmy podczas comiesięcznej Mszy świętej w Kościele Parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu na „Osiedlu Kwiatowym, która sprawowana była w intencji uwolnienia od wszelkich uzależnień, zapraszają nas wszystkich do zatrzymania się i pokornego spojrzenia „w głąb siebie, przyjrzenia się swoim słabościom, które tak często są powodem „upadku.