Gwizdanów – Trzeźwościowa Droga Krzyżowa 2019

W piątek 15 marca w 2019 r. w kościele pw. św. Urszuli w Gwizdanowie odbyła się trzeźwościowa Droga Krzyżowa. Organizatorami modlitwy był Apostolat Trzeźwości Diecezji Legnickiej z rejonu lubińsko-polkowickiego oraz miejscowa parafia. Była to 10-ta taka modlitwa, dlatego zaproszono na nią biskupa pomocniczego Diecezji Legnickiej Marka Mendyka.

Jak wspomina inicjator tego wydarzenia pan Stefan Domagała, na I drodze krzyżowej były 4 osoby, następnej 12 i tak z każdym rokiem przybywało osób. Od 4 lat to wielkopostne wydarzenie rozpoczyna się Mszą św. w intencji trzeźwości w rodzinach i o łaskę wytrwałości dla trzeźwiejących alkoholików. Następnie odprawiana jest droga krzyżowa z rozważaniami o tematyce związanej z uzależnieniami. Rozważania czytają trzeźwiejący alkoholicy i osoby związane z tym środowiskiem. Tak prowadzone nabożeństwo spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. W tym roku było już około 250 osób ze środowisk trzeźwościowych z Diecezji Legnickiej i z sąsiedniej Diecezji Zielonogórsko—Gorzowskiej – z Głogowa i okolic oraz miejscowi parafianie.

Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Marek, a wraz z nim koncelebrowali: ks. Bronisław Piśnicki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, oraz ks. Tomasz Hęś, proboszcz parafii. Po Mszy św. rozpoczęła jubileuszowa Droga Krzyżowa. Przewodził jej też biskup Marek. Jednak to nie on czytał poszczególne rozważania czternastu stacji męki Jezusa. Robili to ci, którzy przez długie lata sami szli drogą krzyżową, której kolejne stacje wyznaczał im alkohol. W tym dniu zebrani mogli się wsłuchać też w świadectwo żony trzeźwiejącego alkoholika. Zachęcała między innymi do tego, by nie tracić wiary i odwagi w szukaniu pomocy.

W tym dniu Apostolat Trzeźwości i parafianie pamiętali też o Jubileuszu 10-lecia święceń biskupich Księdza Biskupa Marka. Złożyli życzenia, dziękowali za obecność w tak ważnym wydarzeniu oraz za Jego życzliwość i troskę okazywanymi środowiskom trzeźwościowym.
Po zakończonych uroczystościach w kościele, uczestnicy zostali zaproszeni na agapę do wiejskiej świetlicy w Wysokiej na terenie Parafii.

Małgosia i Jacek z Lubina