Aktualności, Kongres Trzeźwości

Międzynarodowym XXV Festiwalu Piosenki Abstynenckiej w Szklarskiej Porębie

Sprawozdanie z udziału dzieci ze świetlicy ,,Przyjaciel Dzieci”

W  Międzynarodowym  XXV    Festiwalu Piosenki  Abstynenckiej  w  Szklarskiej  Porębie

W ramach realizacji zadań statutowych Apostolstwo Trzeźwości  zorganizowało 5- dniowy dla dzieci ze świetlicy ,,Przyjaciel Dzieci” do Szklarskiej Poręby XXV Festiwal Piosenki Abstynenckiej. Organizatorem festiwalu jest LSA ,,ODNOWA” . Wyjazd z dziećmi, które brały tam udział w konkursie mini festiwalu dziecięcym tym razem był już piąty. W poprzednich latach miały miejsce w Karłowicach pod namiotami. W tym roku noclegi i wyżywienie było w Domu Wypoczynkowym ,,Sudety”. Dzięki przychylności Starosty Zgorzeleckiego dzieci skorzystały z aktywnego wypoczynku w górskiej miejscowości. Od wielu już lat staramy się   wszystkie otrzymane fundusze wykorzystywać jak najlepiej.  Tym razem połączyliśmy ,,przyjemne z pożytecznym”. Wieczorami w domu Wypoczynkowym mieliśmy czas na rozmowy integracyjne, zabawy taneczne z dorosłymi abstynentami – co było dobrym wzorem dla dzieci, że można tańczyć  i śpiewać bez używania środków zmieniających świadomość. Od rana były wycieczki piesze i autokarowe do pobliskich atrakcji. My wybieraliśmy się na wycieczki piesze, gdzie można było nie tylko zwiedzać, ale też zatrzymać się w Rodzinnym Parku Rozrywki ESPLANADA. Dzieci tam zjeżdżały kolejką, były na wieży emocji, na symulatorze Rodeo, wzięły udział w turnieju mini golfa, oddały strzały na strzelnicy sportowej i korzystały z wiele innych atrakcji.  Organizatorzy pamiętali też o potrzebach duchowych. W programie rozrywki i wypoczynku miała miejsce polowa Msza Św. koncelebrowana przez Ks. Jerzego i Diecezjalnego Duszpasterza Trzeźwości Ks. Bronisława Piśniskiego   z udziałem naszych dzieci.

W codziennych zajęciach świetlicowych dzieci rozwijają swoje talenty muzyczne, taneczne i aktorskie. Przygotowane pieśni zaśpiewały w konkursie mini festiwalowym i zachwyciły publiczność występem teatralnym. Było to przedstawienie Kopciuszka w nowej wersji. W scenariuszu nie można było pominąć tańca na balu, więc tańcem z Kopciuszka weszły w świat dorosłych uczestników Festiwalu i otrzymały od organizatorów nagrody. Oprócz występów konkursowych dzieci uczestniczyły też w części tzw. ,,Mikrofon dla wszystkich”. Tańczyły i śpiewały w grupie, w duecie i solo.  Ponad to opiekunka dzieci Pani Helena Pietrzak również wystąpiła w konkursie dla dorosłych i wygrała nagrodę publiczności . Nagrodą była frytkownica, którą przekazała na potrzeby dzieci ze świetlicy. Dzieci przy ognisku integrowały się z dziećmi z różnych stron Polski i pełni miłych wrażeń wróciły do domów. Jestem przekonana , że taki kawałek wakacji będzie inspiracją do dalszego rozwijania talentów i promowania swego Powiatu na zewnątrz.