Pielgrzymka 2020 – INACZEJ

W OBECNYM 2020 ROKU TEŻ PIELGRZYMUJEMY,   ALE TROCHĘ INACZEJ !

Siostry i Bracia!

Zbliża się czas naszego tradycyjnego pielgrzymowania do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. To już 22 raz, dnia 14 czerwca 2020 roku, powędrujemy do stóp Maryi w Krzeszowie, by za jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego Narodu.

Ze względu na epidemię koronawirusa, program naszej pielgrzymki musieliśmy zmodyfikować i ograniczyć w zasadzie tylko do jednego wydarzenia: Eucharystii, która będzie sprawowana dnia 14 czerwca, w niedzielę o godz. 12.00. Program uboższy, ale intensywność naszego pielgrzymiego trwania na modlitwie nie może być i nie będzie uboższa. A nawet trzeba podkreślić, że to nasze modlitewne wołanie musi być tym żarliwsze i pełne wiary, bo sytuacja w naszym kraju jest wyjątkowa i trudna. To czego dziś w wieloraki sposób doświadczamy, łatwo budzi niepokój, sprzyja stresom czy tez prowadzi do różnych napięć, m.in. w gronie najbliższych. Tym samym może sprzyjać łatwemu i częstemu sięganiu po alkohol oraz nadużywaniu go. Tym więcej więc musimy poczuć się przynagleni do troski o trzeźwość w naszym społeczeństwie.

Naszej pielgrzymce, ale też całorocznej pracy trzeźwościowej, przyświeca hasło: Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach. Tak więc w trosce o młodych mamy zabiegać o trzeźwość w naszych domach, ale nie tylko ona decyduje o szczęśliwym dzieciństwie naszych dzieci. Ważna jest umiejętność spotykania się ze sobą nawzajem, okazywanie sobie zrozumienia, a tym samym budowanie bliskich relacji w rodzinie. W tym trudnym czasie różnych ograniczeń i niedogodności związanych z epidemią koronawirusa częstsze przebywanie ze sobą domowników stwarza niestety niebezpieczeństwo niepotrzebnych napięć i rozdrażnienia. Nie musi tak jednak być. W obecnej dobie niech nasze domy, przez ożywienie wiary i rozbudzenie ducha modlitwy,  stają się ostoją bezpieczeństwa i wzajemnego oparcia.  O to chcemy się modlić i w tej intencji padać do stóp Maryi.

Z naszego środowiska abstynenckiego i trzeźwościowego w Eucharystii pielgrzymkowej bezpośrednio może uczestniczyć kilkadziesiąt osób (po kilka z każdego rejonu naszej diecezji). Pozostałych chętnych zapraszamy do łączności duchowej przez modlitwę i korzystanie na żywo z transmisji Mszy św. w Krzeszowie (opactwo.eu  >  bazylika na żywo ).

W załączniku umieściliśmy na naszej internetowej stronie plakat pielgrzymki w wersji elektronicznej. Możemy go wykorzystać wg własnych potrzeb.

W imieniu organizatorów

Ks. Bronisław Piśnicki