Szkolenie dla wolontariuszy DZAT

    Dnia  13 lutego w sobotę   w Legnicy, przy ul.  ul. Rataja 23, odbyło  się szkolenie dla wszystkich wolontariuszy z DZAT Diecezji Legnickiej .Wzięli w nich udział koordynatorzy, ich zastępcy, wolontariusze, kolporterzy i opiekun strony internetowej z regionów : Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Lubania ,Bolesławca, Legnicy ,Lubina -Polkowic, Zgorzelca. Wszystkich uczestników było 38. Warsztaty pt. Trudne emocje – Smutne potwory,  poprowadził Ojciec Paweł Stanisław Tarnowski ofm.
Po powitaniu wszystkich uczestników przez O. Pawła odbył się w kaplicy klasztoru Anioł Pański. Następnie rozpoczęły się w sali konferencyjnej warsztaty. Obejrzeliśmy film pt. „Smutne potwory”. Zostaliśmy losowo podzieleni na cztery grupy. Pracowaliśmy, wykorzystując materiał filmowy. Pierwsze ćwiczenie dotyczyło sceny z filmu, która wywarła na nas  największe wrażenie. Wybraliśmy wiele scen, które liderzy grup prezentowali przed wszystkimi.
Były to sceny:
– izba wytrzeźwień
-ojciec w pasach
-ukrycie się córki pod wodą przed pijanym ojcem
-radiowóz na podwórku
-awantura za drzwiami
-ukrycie sie pod stołem.

Drugie ćwiczenie dotyczyło emocji, które towarzyszyły nam przy oglądaniu filmu. Pracowaliśmy nadal w grupach, a następnie liderzy przedstawili wyniki pracy.
Emocje ,które pojawiły się podczas oglądania to:
-lęk
-strach
-złość
-pogarda
-bezsilność
-żal
-smutek
-samotność
-litość
-radość
ciekawość
niemoc.

Trzecie ćwiczenie dotyczyło wybranych czterech emocji. Każda grupa pracowała nad inną emocją. Musieliśmy sie zastanowić, kiedy budzi się w nas ta emocja. Rezultaty pracy poszczególnych grup były następujące :
Grupa I – lęk
– o przyszłość
-o dzieci
-choroby
-ocena innych
-przed zapiciem
-jazda samochodem
-ból
-praca
-kryzys małżeński
Grupa II – bezradność
-wobec postępowanie innych
-wobec nałogów
-wobec siebie.
Grupa III -złość
-kiedy nie idzie po mojej myśli
-bezradność
-krytykują mnie
-poniżają
-niesprawiedliwa ocena
-naruszenie granic
-obgadywanie
-wulgaryzmy
-popełnianie błędów
Grupa IV – wstyd
-za kogoś
– kłamstwo
-ocena
-powrót do picia
-okazywać wiarę publicznie
-rozmawiać z kobietami.

Po wykonanych ćwiczeniach poszliśmy  na obiad do restauracji .Po obiedzie Andrzej zapoznał uczestników z harmonogramem dyżurów w Krzeszowie w 2016r. oraz z planem pielgrzymki na Górę Świętej Anny. Potem  zakończyliśmy ćwiczenia. Stworzyliśmy szczęśliwe zakończenia filmu, a następnie  każdy z nas wypowiedział się na temat  warsztatów. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Stwierdziliśmy, że praca na warsztatach przełoży się na pracę w Krzeszowie w czasie pełnienia dyżurów. Na zakończenie uczestniczyliśmy w Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz we Mszy Świętej.