W TROSCE O TRZEŹWOŚĆ KRZESZÓW 2020

                 DO STÓP MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ W TROSCE O TRZEŹWOŚĆ

To Już 22-raz, w niedzielę dnia 14 czerwca 2020 roku,  odbyła się Międzydiecezjalna Pielgrzymka  w Intencji Trzeźwości Narodu Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.  Tym razem przyświecało nam hasło: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Pielgrzymce przewodzili kapłani: Ojciec Paweł OFM, który przewodniczył Eucharystii, Ksiądz Rafał Chudy, nowo powołany duszpasterz trzeźwości Diecezji Świdnickiej, który wygłosił homilię i ks. Bronisław Piśnicki, duszpasterz trzeźwości Diecezji Legnickiej. W pielgrzymce wzięło udział około 100 osób z apostolstwa trzeźwości obydwu Diecezji Legnickiej i Świdnickiej oraz przedstawiciele środowisk abstynencko-trzeźwościowych z terenu tychże diecezji. Razem z innymi wiernymi uczestniczyło nas w Eucharystii około pół tysiąca osób.

Naszą skromniejszą  w tym roku obecnością i w wymiarze liczebnym i programowym, my organizatorzy i uczestnicy pielgrzymki chcieliśmy zamanifestować u stóp Łaskawej Pani z Krzeszowa ciągle aktualną i palącą potrzebę troski o trzeźwość w naszych rodzinach i całym Polskim Narodzie, bo spożycie alkoholu w Polsce nieustannie wzrasta i przybiera zatrważające roziary!

Pijaństwo i alkoholizm jakże destrukcyjnie wpływa na tkankę naszego społeczeństwa. Musimy więc być bardzo czujni! W obecnym czasie, gdy zmagamy się z epidemią koronawirusa i wielorakimi tego konsekwencjami, ta czujność musi być tym większa. Dlaczego? Otóż problemy, których doświadczamy w ostatnim czasie czy to w wymiarze zdrowotnym, ekonomicznym czy społecznym, budzą u ludzi lęk, rodzą niepewność o przyszłość, prowadzą do różnych stresów i napięć w rodzinach, a to wszystko może sprzyjać łatwemu sięganiu po alkohol jako antidotum na ludzkie biedy. Nie może być na to zgody! Musimy ciągle zabiegać i nieustannie modlić się o to, aby w tak ważnych sprawach dla Polski nie zabrakło postawy odpowiedzialności u władz państwowych
i samorządowych, we wspólnotach kościelnych i środowiskach rodzinnych.

Wśród nas pielgrzymów dominowała radość, że mogliśmy spotkać się znowu razem tak bezpośrednio i w dość licznym gronie w Sanktuarium Krzeszowskim. Dodatkową radość  sprawił nam ksiądz Rafał, który po ks. Sławomirze objął, z woli Biskupa Świdnickiego, funkcję diecezjalnego duszpasterza trzeźwości. Całym sercem był z nami, skierował do nas mądre słowa podczas Eucharystii i zainspirował zespół muzyczny „Emaus” z parafii w Boguszowie, gdzie pracuje, do zadbania o oprawę muzyczną Mszy św.. Jemu i zespołowi „Emaus” bardzo dziękujemy! Wdzięczni jesteśmy też Ojcu Pawłowi, naszemu sprawdzonemu przyjacielowi, który mimo rozlicznych obowiązków był razem z nami. Wielkie dzięki składamy kustoszowi, księdzu Marianowi, który nieodmiennie zawsze serdecznie nas przyjmuje i okazuje dużo zrozumienia. Jemu i jego współpracownikom Bóg zapłać!  Sobie nawzajem wyrażamy wdzięczność za radosne spotkanie i głębokie przeżycia. Ale nade wszystko dobremu Bogu chcemy wyśpiewać naszą wdzięczność i uwielbienie za duchowe obdarowania w czasie tego pielgrzymiego spotkania i za to, że ufa nam i liczy na nasze zaangażowanie w dziele ratowania naszego społeczeństwa przed zniewoleniami. I na koniec przytulamy się po dziecięcemu do Twego matczynego serca Maryjo, Łaskawa Panie Krzeszowska, bo Ty  jesteś przecież gospodynią naszego pielgrzymiego dzieła i tak czule wstawiasz się za nami u Twego Syna – Jezusa.

Ks. Bronisław

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *