Wiosenne rekolekcje 2020 – Krzydlina Mała

Wiosenne rekolekcje 2020 – Krzydlina Mała

W dniach 6-8.03.2020 r.
odbyło się kolejne spotkanie , dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
Te cykliczne-2 razy w roku- rekolekcje, są organizowane od jesieni 1993r. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w Jeleniej G. w klasztorze s. Magdalenek. Następne, to Jagniątków, Piechowice, Zagórze Śl.
Teraz Krzydlina Mała, w Domu Dialogu O. Klaretynów.
Tyle się przez te minione lata zadziało, tyle nawróceń, zwycięstw nad nałogiem, trudu wyjścia z piekła zniewolenia. Połamane życiorysy, a raczej piciorysy . Czasem ktoś dziękował Bogu, że jest alkoholikiem, bo dzięki temu znał smak zwycięstwa nad samym sobą. Inna osoba nieśmiało przyznawała: „Jestem na takich rekolekcjach pierwszy raz i jestem trzeźwy od 20 godz.” I tak już zostało…
Ojcem duchowym ludzi powracających do życia w trzeźwości, do tego co istotne w życiu, do BOGA, jest ks. Bronisław Piśnicki – DIECEZJALNY DUSZPASTERZ TRZEŹWOŚCI W DIECEZJI LEGNICKIEJ.
Człowiek, który przez 22 lata kapłaństwa, był osobą niesłyszącą. (Od 2001r. z implantem ślimakowym). To kapłan wielkiego serca dla idei wyzwolenia człowieka od nałogów.
Przez te nasze wspólne lata służby drugiemu człowiekowi, pomagało w tych ćwiczeniach dla duszy, wielu kapłanów, biskupów.

Zaczynaliśmy z myślą o wzajemnej pomocy uzależnionych i współuzależnionych. Wielu spośród tych ludzi już odeszło do LEPSZEGO ŚWIATA.Jedni w trzeźwości, inni w powrocie do bólu nałogu.., bo nałóg, to podstępny, zły towarzysz życia, bez względu na zawód, powołanie… niszczy wszystko co jest słabością. Tak wielu zaznało rozłamu rodziny, męki nałogu, który powoduje życie w kłamstwie, kłótliwości, mataczeniu, wstyd dzieci za rodziców, wzajemnego wstydu małżonków, gdzie jedno cierpi w uzależnieniu, a drugie ostatkiem sił stara się zadbać o utrzymanie rodziny. Uzależnienie powoduje chore pragnienia, chore emocje i pozbawia ciepła, troski, miłości. Jest tylko tęsknota za tymi DOBRAMI, bez których , jak bez słońca, nie można żyć. Niestety świat jest zainfekowany galopującą technologią, gdzie za kliknięciem w internecie,
już dzieci nabierają złych nawyków, karmią się złymi wiadomościami i obrazami. Człowiek, żeby stawić czoło pokusie , nie może paktować ze złem , bo pokusa to zafiksowane dobro. Potrzeba prawdy, bo tylko wobec prawdy kuszenie kapituluje.
Dzieje się też wiele dobra, powrotów do rodziny , do miłości, odpowiedzialności, przyjaźni, do roześmianych radosnych dzieci, szczęśliwych w trzeźwych rodzinach, czy choćby z jednym rodzicem. Dobrem jest program OCALENI ( TVP1)

” Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców,
księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz,
…….
Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich,
chwałą i czcią go uwieńczyłeś.”
PS.8,4-6

I jeszcze Postscriptum Władka:

Zawierzyć Panu.

Ten trudny okres, w jakim żyjemy związany z pandemią koronawirusa jest też czasem nam danym na refleksję I jednym z moich przemyśleń pragnę sie podzielić.

Podczas mojego zdrowienia z choroby uzależnienia od alkoholu a ściślej, gdy już dojrzałem do pracy nad moją sferą duchową, pracując nad pierwszymi trzema krokami programu wspólnoty Anonimowych Alkoholików na którymś ze spotkań usłyszałem te trzy kroki w innym sformułowaniu:

  1. Ja nie mogę.
  2. On może.
  3. Ja mu pomogę.

Cytowane powyżej trzy kroki były również tematem przewodnim rekolekcji trzeźwościowych, jakie miały miejsce w Krzydlinie Małej w dniach 6-8 marca br.

W mojej medytacji nasunęła się taka oto refleksja, która jest moim zdaniem oczywistą analogią tego, co obecnie przeżywamy z zdrowieniem, jakie cały czas jest zemną.

Po pierwsze – zakażenie, z jakim się zmagamy jest mało znane, nieznany jest lek, który mógłby wszystkich uzdrowić, głowią się nad tym najtęższe umysły z zakresu medycyny i biochemii a więc na dziś tak oni jak i – „ja nie mogę”.

Po drugie – On, czyli Pan Bóg wszystko może. Pokornie i gorliwie, więc prośmy Dobrego Boga o pomoc i nie ustawajmy w tej prośbie.

Po trzecie – „ja Mu pomogę” – np. zostanę w domu, unikał będę skupisk ludzkich, zastosuje się do wszelkich procedur i rekomendacji z tym związanych – i to będzie moje współdziałanie z Panem dla dobra własnego i bliźnich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *